r y c h l é   m e n u
Tvrz založena zřejmě Nothafty ve 13. století společně s městem. Od poloviny 15. století patřila Šlikům, kteří ji také obnovili. Za účast Jana Albína Šlika v povstání z let 1618 - 1620 byl Sokolov zkonfiskován a prodán roku 1622 Otovi Nosticovi; v majetku Nosticů až do 20. století Najdete nás na mapy.cz

 I n f o r m a c e

 
Sokolov
http://www.omsk.cz/
29.8.2008
N 50° 10' 45.00" E 12° 38' 30.00"
v návštěvní době, možno i bez průvodce
bez problému
na vyhrazených parkovištích v okolí
 
 

F o t o g a l e r i e

 

H i s t o r i e

 
   

Pravděpodobně Nothaftové si vybudovali ve 13.století v Sokolově hrad jako své sídlo, ale nejsou žádné zprávy. Kolem roku 1324 se Nothaftové vzdali některých říšských  zástavních lén a stali se leníky lantkrabí z Leuchtenburku. Po roce 1328 se jejich jméno z listin vytrácí navždy.Pak se nazývají Werdenberkové, Thiersteinové a také  Weissensteinové. Většina jejich lén přešla na Leuchtenberky a Sokolov se tak v roce 1339  dostal do rukou Winklerů. Před rokem 1366 museli ale Sokolov vydat královské komoře, protože byl původně loketským lénem České koruny.V roce 1435 získal Sokolov od krále Zikmunda jeho kancléř Kašpar Šlik, který držel už od roku 1434 jako českou korunní lenní zástavu Chebsko, Loketsko, Jindřichovicko a další četná místa v kraji. Jeho zástupcem a správcem sokolovského panství byl jeho bratr Matěj, který se pak stal jeho nástupcem . Další zdědil tyto funkce Matějův syn , který postavil v roce 1480 starý sokolovský zámek, který se stal základem dnešní stavby.

Definitivní rozdělení rodového panství v roce 1489 dostal Mikuláš ze společného loketského hradu markrabský dům a hlavně panství v Sokolově a v Jindřichovicích a také tím se stal zakladatelem sokolovské větve šlikovského rodu. Se sokolovským panstvím mu tehdy připadl i hrad Žeberk a Nejdek se sousedním Lužcem. Po Mikulášově smrti v roce 1522 zdědil panství jeho syn Volf, který dosáhl v roce 1529 jeho přeměny z loketského léna na dědičné vlastnictví. V roce 1553 připojil k Sokolovu i Lískovou, Královské Poříčí, Lomnici, Hruškovou a Novou Roli. Sokolovští Šlikové se nezúčastnili odboje českých a německých evangelických stavů v roce 1547 proto Ferdinandu I., tak si podrželi své državy až do Bílé hory. Po Volfovi smrti v roce 1556 zdědil sokolovské panství syn jeho bratra Albína Kryštof. Za něho se poprvé v roce 1573 připomíná proslulý kamencový minerální závod ve Starém Sedle, kde se začalo poprvé dolovat a průmyslově využívat zdejší hnědé uhlí. Posledním pánem Sokolova ze šlikovského rodu byl Jan Albín v letech 1615-1621. Se svým bratrem Jáchymem Ondřejem patřili k horlivým protestantům a od roku 1618 k vůdcům českého stavovského povstání a hlavním stoupencům Fridricha Falckého.

Jáchym Ondřej Šlik to odpykal smrtí na pražském staroměstském popravišti dne 21.6.1621 a Jan Albín musel odejít do vyhnanství, odkud se do Sokolova už nikdy nevrátil. V roce 1621 bylo sokolovské panství zkonfiskováno a v roce 1622 prodáno císařskému radovi a českému podkancléři rytíři Otovi Nosticovi. Jeho syn Jan Hartwig si v roce 1673 koupil říšské hrabství Rhieneck u Würzburku, podle něhož se tento rod, který pak držel Sokolov až do roku 1945, jmenoval Norticové-Rhieneckové. Ve třicetileté válce utrpěl Sokolov těžké rány, protože se o něj tvrdě bojovalo.  Na začátku války se měšťané bránili proti císařským vojskům. Na začátku roku 1621 vtrhl Maxmilián Bavorský s pětitisícovou armádou do Čech a obsadil Cheb. Oblehli Sokolov, který se poměrně dlouho bránil, ale nakonec přece jen kapituloval. Válka však pokračovala a Sokolov se musel v letech 1631-1632 nejprve bránit s císařskými proti Sasům, kteří po porážce císařských u Lipska vtrhli do Čech a na podzim roku 1631 obsadili město.  

 Potom přišli opět císařští a 24.2.1632 Sokolov získali zpět. Na Lokti se Sasové udrželi a a dobyli Sokolov znovu až na zámek, který se ubránil. Při boji o zámek bylo město zapáleno a úplně vyhořelo a tím byli Sasové přinuceni k ústupu. V roce 1633 byl Sokolov postižen morovou epidemií, která si vyžádala velké oběti. Na jaře roku 1647 vtrhl do Čech švédský generál Wrangel , který dobyl Cheb i Sokolov. Císařští se v létě vrátili a a Sokolova se zmocnili.  Město znovu dobyl švédský generál Koenigsmark a 4.6.1648 dal vypálit zámek, Sokolov i Čechy opustil až po uzavření vestfálského míru. Norticové začali stavět na troskách starého zámku , zničeného po letech války. Nový, barokní zámek, kde hostili  třeba J.Dobrovského a J.M.Plcla. Často tu také pobýval jejich  bibliotetář J.Schaller a dokonce i J.W.Goethe. Sokolovský zámek byl v roce 1805 důkladně přestavěn v klasicistním stylu a v této podobě se zachoval dodnes.Dnes si zde můžete prohlédnout stálou expozici historie, umění a přírody Sokolovska, historie hornictví celého regionu. Zámek je významným kulturním centrem města.